یک برند می‌تواند معرف سطح معینی از دوام، کیفیت، عملکرد، قابلیت اعتماد، قابلیت ماندگاری و سایر ویژگی‌های مهم و تاثیرگذار محصولات و خدمات باشد.

پس از ثبت برند تجاری هیجان‌ها و عواطف مصرف کنندگان را بر انگیزانید و همینطور چشم اندازی نو برایشان باز کنید.

در حقیقت یک برند، تعهد دائمی یک فروشنده برای ارائه مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و مزایا و خدمات خاص به خریداران است که این مهم در ذهن مصرف کننده یعنی نشانه کیفیت، هزینه پرس و جوی کمتر، ریسک کمتر و وسیله‌ای نمادین برای اظهار شخصیت.

چراکه یک برند قدرتمند، ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته و همین مهم، در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار، بسیار پراهمیت می‌باشد.

در صورتی که ذهنیت و انتظار مشتریان نسبت به کالا تامین گردد و حس رضایتمندی در آن‌ها ایجاد شود، به دنبال آن، وفاداری مشتری به آن کالا شکل می‌گیرد که اغلب از ارزشمندترین دارایی‌های یک سازمان است و خود جزء دارایی‌های نامشهود و بسیار مهم یک شرکت محسوب می‌شود.

لذا به همین دلیل است که شرکت‌ها نیز همواره به دنبال راه‌هایی برای کسب و جلب رضایت و وفاداری مشتریان می‌باشند.

هنگامی که یک محصول یا خدمت دارای وجه ممیزه شاخصی باشد، می‌توان به سادگی آن را برند نمود و این برند را به گونه‌ای پایدار داشت.

آیا ثبت علامت تجاری اجباری است؟  

از طرفی دیگر قابل ذکر است ثبت علامت تجاری اختیاری است، مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.

در این راستا ماده ۵۷۶ قانون تجارت اشاره دارد: ثبت اسم تجارتی اختیاری است مگر در مواردی که وزارت عدلیه ثبت آن را الزامی کند.

علامت تجاری ثبت شده برای چه مدتی معتبر است؟

دوره حمایت از علامت تجاری ده سال از تاریخ تقدیم اظهارنامه است و پس از انقضای این ده سال نیز یک دوره ارفاقی شش ماهه نیز برای مالک علامت تجاری در نظر گرفته می‌شود که حتماً در این فرصت اقدام به تمدید آن نماید و به این ترتیب می‌توان علامت تجاری را به دفعات نامحدود و با پرداخت هزینه‌های پیش بینی شده در مقررات تمدید نمود.

چه چیزهایی می توانند به عنوان علامت تجاری ثبت شوند؟

  • علامت تجاری یک یا ترکیبی از چند کلمه، حرف، عدد یا شکل است.
  • همچنین در سطحی گسترده‌تر می‌تواند شامل نقاشی‌ها، سمبل‌ها، علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات، رایحه‌ها و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌های یک محصول یا یک خدمت باشد.
  • برند یک محصول می‌بایست مناسب با فعالیت شرکت باشد و مزایای محصول را توصیف کند، توجه مصرف کننده را به خود جذب کند و بر روی مخاطب، نگرش مثبت ایجاد کند و باعث افزایش فروش شود.
  • در واقع یک برند موفق، برندی گیرا است که بتوان به سهولت آن را تلفظ کرد و تبلیغ نمود.
  • عنصر خلاقیت نیز در متمایز کردن محصول می‌تواند بسیار به کار آید.
  • نام یا تصویری که در یادها بماند و فراموش نشود.

نکته: عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری یا علامت تجاری است.

نام تجاری اگر فارسی باشد باید یک مستند معنائی در لغت نامه‌های معتبر فارسی داشته باشد.

علاوه بر علائم تجاری که مشخص کننده کالاها یا خدمات هستند، چند دسته علائم دیگر نیز وجود دارند.

علائم تجاری اشتراکی متعلق به اتحادیه‌هایی که اعضای آن‌ها از آن علائم به منظور معرفی خود با یک سطح کیفی استفاده می‌کنند است.

برای نمونه، گواهی نامه استاندارد کیفیت، یک گواهی نامه شناخته شده در سطح جهانی است.

نکته مهم آن است که وقتی یک برند ثبت می‌شود، منجر می‌شود نام و نشانی که برای محصول برنامه ریزی شده به سلامت در مسیر تحقق اهداف یک سازمان به کار بسته شود و از آسیب‌ها محفوظ بماند.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *